Kolejny dzień Szkoły Letniej (23 sierpnia 2023 r.) i kolejna #SUPERMOC! Tym razem “na tapetę” wzięliśmy PAMIĘĆ, czyli zdolność do magazynowania i odtwarzania informacji.

Dzień standardowo zaczęliśmy od wspólnego śniadania, a zaraz po nim wszyscy powędrowaliśmy na II piętro, na warsztaty chemiczne.

W pracowni przyrodniczej uczniów powitał p. Szymon, który wyjaśnił pokrótce, czym jest pamięć i wraz z p. Olą, p. Oliwią i p. Justyną zaprosił małych odkrywców na kreatywne zajęcia z chemii, angażujące wszystkie zmysły dzieci, a tym samym pozwalające łatwiej zapamiętać im omawiane treści.

Podczas warsztatów zobaczyliśmy, jak wyglądają niektóre substancje chemiczne, np. chlorek sodu, nadmanganian potasu, siarka, jodek potasu, magnez, nadtlenek wodoru czy węgiel aktywny. Dodatkową atrakcją okazał się być peeling ziarnisty i skittersy, które dzieci mogły dotykać.

Wśród pokazowych doświadczeń chemicznych znalazły się między innymi: “magiczna lokomotywa”, “pasta dla słonia”, “spalanie siarki”, “przemiana wina w wodę” czy “znikające kubeczki”. Spalanie wstążki magnezowej przy użyciu magicznego zaklęcia “Lumos”, uczniowie mogli wykonać samodzielnie!

Po udanych eksperymentach przyszedł czas na bliskie spotkanie z karaczanami madagaskarskimi i karaczanami argentyńskimi – zarówno tymi żywymi, jak i martwymi, przedstawionymi w postaci trwałych preparatów biologicznych. Każdy z uczestników zajęć mógł takiego “słodkiego robaczka” wziąć na ręce.

Później odbył się krótki pokaz minerałów o różnych barwach i strukturach! Gdy przyszedł czas na obiad, udaliśmy się do stołówki, a po pysznym jedzonku wyruszyliśmy na spacer i zajęcia terenowe nad Wisłą. Był też czas na zabawę na bulwarze.

Po powrocie, ostatnie chwile w szkole spędziliśmy z kolorowankami przedstawiającymi postacie z Harrego Pottera!

Jutro i w piątek kolejne spotkania z nauką, i kolejne SUPERMOCE!

Sprawdzimy też, jak tam pamięć naszych uczniów. Ciekawe, ile zapamiętali z dzisiejszych zajęć.

#fontannamarzeń #szkołapodstawowa #tczew #fajnaszkoła #dobraszkoła #szkołaletnia #naukaprzezzabawę #pamięć #eksperymenty #doświadczenia #naukaizabawa

Supermoc - Pamięć